Glog je tvrdo i žilavo drvo srednje velicine. Nekada može biti i čvornovato. Cvetovi gloga imaju jak miris i mirišu na med. Plodovi su crvene boje i beru se u kasno leto kada su potpuno zreli. Biljka glog veoma cesto raste u šikarama i uz ograde i živice.
Cvetovi, listovi i plodovi bez peteljke.
Cvetove i listove treba brati u prolece. U lekovite svrhe koriste se cvasti crvenog gloga ubrane pre potpunog otvaranja svih cvetova i zreli plodovi i listovi — dok su mladi. Cvet i plod se suše i kao osušeni koriste u lečenju.
Cvet i list gloga sadrže flavonoide, etarska ulja, holin, tanin i dr, a plod vitamin C, karotin, šećer i pektin, kao i kalcijum, fosfor i dr. Sušiti ih u tankom sloju i pri tom paziti da nikako ne promene boju.
Listovi se beru nakon cvetanja biljke.
Plodovi se beru nakon sazrevanj. Suše se prvo u hladu, da uvenu, a nakon toga dosuše na toploj peci.
Glogov cvet i list koriste se kao blagi prirodni lek za umirenje, protiv nesanice, za sniženje krvnog pritiska, protiv ateroskleroze, za jačanje srca i otklanjanje klimakteričnih tegoba.
Čaj od sušenog ploda gloga jača i reguliše rad srca i naročito je blagotvoran kod slučajeva srčanih smetnji nastalih zbog nervne napetosti.
Veruje se da je glog jedna od najvrednijih i najdelotvornijih lekovitih biljaka za srce. Glog jaca i reguliše rad srca. Pored toga, glog se od davnina upotrebljava kao prirodni lek za regulaciju krvnog pritiska, jer ne samo da moze sniziti povišeni krvni pritisak, nego i podici nizak u slucajevima oslabljenog srcanog mišica. Dobar je u lecenju oštecenog srcanog mišica u starosti, kod upale srcanog mišica, blagotvorno deluje u lecenju zakrecenja krvnih sudova i dobar je prirodni lek protiv angine pectoris. Drugim recima blagotvorno deluje protiv svih srcanih oboljenja. Glog isto tako ima pozitivan ucinak na smirenje nervnog sistema.
BiljeBiljkeGlogGlogov cvetGlogov plodglogovikLekovite biljkeLekovito biljeZdrav životzdrava hrana